Grudniowe sukcesy

Uczniowie i nauczyciele PG w Kościerzycach w ciągu całego roku szkolnego podejmują szereg inicjatyw, biorą udział w różnorodnych konkursach, wykazują się zdolnościami  na wielu  polach. Grudzień okazał się być pod tym względem miesiącem szczególnym.

10 XII 2013r.  w ZSZ nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ul. Słowiańskiej w Brzegu odbył się konkurs ortograficzny na poziomie gimnazjalnym. Przystąpiły do niego: K. Lasota z kl.II „a”, P. Wąsik z kl. II „b” oraz P. Ostrowska z kl. III „a”. Dziewczętami opiekowała się Pani Aneta Rudyk, nauczyciel języka polskiego. Finał zmagań ortograficznych okazał się pomyślny dla naszego gimnazjum, gdyż zarówno w kategorii indywidualnej – Katarzyna Lasota – jak i drużynowej zajęliśmy II miejsce.

1 022

4 XII 2013r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu odbył się etap rejonowy Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą szkołę reprezentowały: P. Wąsik z kl. II „b”, K. Lasota z kl. II „a”, O. Komarzyńska z kl. II „a”. Uczennice były przygotowywane przez nauczyciela biologii, Panią Joannę Staroń. Rywalizacja konkursowa zakończyła się wielkim sukcesem naszego gimnazjum, gdyż Patrycja Wąsik uzyskała pierwszą lokatę i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

5 XII 2013r. odbyło się wręczenie nagród Konkursu Kryształowa Koniczyna im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansa na Najaktywniejszego Lidera Społeczności Wiejskiej. Wzięła w nim udział Pani Joanna Staroń, od wielu lat współpracująca z OODR w Łosiowie. Warunki przystąpienia do konkursu  stały na wysokim poziomie i obejmowały m.in.: osiągnięcia w rozwijaniu oświaty pozaszkolnej, szczególne zaangażowanie w organizację edukacji na wsi, osiągnięcia w rozwijaniu wolontariatu na rzecz edukacji wiejskiej. Konkurencja była bardzo duża, gdyż beneficjentami nagrody mogli być m.in.: pracownicy naukowi instytutów, nauczyciele, doradcy rolniczy, pracownicy i członkowie samorządów, organizacji pozarządowych, wolontariusze. Finaliści musieli wykazać się różnorodnym i wieloletnim dorobkiem na gruncie edukacji, wolontariatu, integracji młodzieży ze środowisk wiejskich, aktywizacji na rzecz rozwoju tychże środowisk. Pani Joanna Staroń złożyła bogatą autoprezentację, dokumentującą  działalność w tym zakresie, którą prowadziła nieprzerwanie od 1999r. Jej dorobek spotkał się z uznaniem komisji konkursowej, zwłaszcza że działania przełożyły się na bezpośrednie korzyści dla uczniów, np. konkurs „Zielony las” z 2009 roku,  dotyczący segregacji odpadów, zaowocował wygraniem sprzętu komputerowego i audiowizualnego dla szkoły. W ramach edycji ogólnokrajowej konkursu „ Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” z 2006 roku  25. uczniów miało możliwość wakacyjnego wyjazdu w Bory Tucholskie.

W finale konkursu na Najaktywniejszego Lidera Społeczności Wiejskiej Pani Joanna Staroń zajęła II miejsce. Przyjęła gratulacje od przedstawiciela Marszałka Województwa Opolskiego, do których przyłączył się również Dyrektor PG w Kościerzycach Roman Czechowski, życząc jednocześnie dalszych sukcesów. Pani Staroń nie zamierza bynajmniej poprzestać na tych działaniach. Ma już plany na dalsze aktywizowanie młodzieży społeczności wiejskiej.

M. Jarosz