FESTIWAL KULTURY NAUKI I SPORTU 2014

W dniach 11-15 czerwca 2014 r. w Publicznym Gimnazjum im. T. Kościuszki w Kościerzycach odbędzie się V Festiwal Kultury, Nauki i Sportu. Pomysłodawcą imprezy jest Dyrektor Gimnazjum Roman Czechowski. Festiwal jest  kontynuacją Międzyszkolnych Igrzysk Olimpijskich organizowanych przez Pana Czechowskiego już od dwudziestu dwóch lat – najpierw w Stobrawie, a od ośmiu lat w Kościerzycach.

Festiwal Kultury, Nauki i Sportu jest swoistą promocją szkoły i jej działalności nie tylko w lokalnym środowisku. Dzięki festiwalowi realizowane są również podstawowe założenia programu wychowawczego: samorządność, odpowiedzialność, działanie. Udział w festiwalu aktywizuje  społeczność szkolną z terenu całej gminy, umożliwiając prezentację działalności artystycznej, sportowej i naukowej. Jest  to również okazja, by zachęcić do współpracy rodziców, przedstawicieli samorządu. W tym roku szkolnym pragniemy także przedstawić kilka ciekawych propozycji dla innych szkół z naszego województwa. Program imprezy obejmuje ciekawe przedsięwzięcia, które odbywają się w poszczególnych dniach.

I tak pierwszy dzień festiwalu jest dniem „artystycznym”. Jest to czas przeglądu twórczości artystycznej szkół z terenu gminy. Poszczególne zespoły prezentują przygotowane przez siebie inscenizacje, popisy muzyczne, taneczne czy też wokalne. Tego dnia odbędzie się również „Forum Miłośników Książki” pod kierownictwem Pani Anety Rudyk – regulamin w załączeniu. Kolejnym punktem programu pierwszego dnia imprezy będzie „Sejmik Samorządowy” prowadzony i zorganizowany przez Panie Elżbietę Grucę i Joannę Raczkowską – regulamin w załączeniu.

Tradycyjnie drugi, „naukowy” dzień festiwalu otworzy turniej „Dzieciaki górą”, w którym dwa zespoły – uczniów i nauczycieli – rywalizować będą ze sobą, udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego i jednocześnie pomysłodawcę Pana Artura Semeniuka. Drugiego dnia odbędzie się również turniej wiedzy dla uczniów ze szkół podstawowych gminy Lubsza „Omnibus”, którego organizatorem jest Pani Agnieszka Madej-Makowska. Kolejnym punktem programu drugiego dnia festiwalu są warsztaty plastyczne. Tegoroczne motto brzmi: „Mój Mistrz i Ja”. Odbędzie się tu prezentacja pokonkursowych prac uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu województwa, połączona z rozdaniem nagród i koncertem – minirecitalem zespołu z Klubu Muzycznego, działającego przy PG w Kościerzycach. Opiekunem i pomysłodawczynią warsztatów i konkursu jest Pani Bożena Styrna – regulamin w załączeniu. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia festiwalu będzie zupełnie nowy konkurs dla chętnych uczniów gimnazjum wykazujących zainteresowania naukami matematyczno - przyrodniczymi pt. „Szkiełko i oko”  prowadzony przez pana Artura Semeniuka – regulamin w załączeniu.

Trzeci i czwarty dzień festiwalu to Międzyszkolne Igrzyska Olimpijskie. W tym roku odbędą się już po raz dwudziesty drugi. Weźmie w nich udział osiem szkół /cztery szkoły podstawowe z terenu gminy Lubsza/, a także  4 gimnazja /gimnazjum z Kościerzyc oraz trzy zaproszone/. Wszystko rozpocznie się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Będzie więc apel, wprowadzenie flagi olimpijskiej, hymn olimpijski, defilada narodowych reprezentacji /szkoły będą reprezentować wybrane przez siebie kraje UE/, zapalenie znicza. Uczniowie uczestniczyć będą w zawodach sportowych odbywających się na terenie Kościerzyc, Lubszy, Czepielowic, Mąkoszyc oraz stadionu brzeskiego. Igrzyska obfitować będą w mnogość dyscyplin sportowych, m.in. piłka ręczna, piłka siatkowa, mini piłka nożna, mecz lekkoatletyczny, tenis stołowy, warcaby, szachy, kometka, trójbój siłowy, ringo. Przygotujemy ponad 200 medali i 12 pucharów, dyplomy zaprojektowane specjalnie na okoliczność igrzysk. Impreza zakończy się apelem olimpijskim, w czasie którego wręczymy zwycięzcom nagrody, dyplomy i puchary w klasyfikacji punktowej szkół. Regulamin XXII Międzyszkolnych Igrzysk Olimpijskich w załączeniu.

Piąty dzień festiwalu „Piknik olimpijski” jest w całości dniem otwartym. Zapraszamy do udziału w turniejach:  piłki siatkowej, piłki nożnej chłopców i mężczyzn. Rozgrywki odbędą się na boiskach „Orlik” w Kościerzycach. Ponadto proponujemy turniej piłki ręcznej, który rozegramy w sali w Mąkoszycach. Koordynatorem „Pikniku” jest Pan Roman Czechowski.

Dni festiwalowe zamknie charytatywny koncert pt. „Kraina łagodności” w ramach „Kościerzyckich spotkań z piosenką”. Celem tego koncertu jest promocja uzdolnionej muzycznie młodzieży. Warsztaty muzyczne poprzedzające koncert poprowadzą profesjonalni muzycy, a uczniowie zaprezentują swoje możliwości instrumentalne i wokalne. Koncert nie ma charakteru konkursu lecz prezentacji. Za organizację koncertu jest odpowiedzialny Pan Lech Chamot – regulamin w załączeniu.

Festiwal Kulturny Nauki i Sportu jest obsługiwany przez uczniów i pracowników gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Szkoła otrzymuje zawsze ogromne wsparcie ze strony lokalnych (i nie tylko) darczyńców. Dyrekcja i pracownicy PG w Kościerzycach serdecznie zapraszają do udziału w naszym Festiwalu.

Poniżej karty zgłoszenia do pobrania:

1. KZ – Sejmik Samorządowy
  2. KZ – IX Forum Miłośników Książki
  3. KZ – Przegląd twórczości artystycznej szkół
  4. KZ – Koncert „Kraina łagodności”
  5. KZ – Omnibus, dzieciaki górą, konkurs plastyczny
  6. KZ – Konkurs „Szkiełko i oko”
  7. KZ – mecz LA – szkoły podstawowe
  8. KZ – TS, warcaby, szachy, ringo – szkoły podstawowe