• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Kultura i nauka w Publicznym Gimnazjum w Kościerzycach

Ostatnie tygodnie w PG w Kościerzycach obfitowały zarówno w wydarzenia kulturalne jak i naukowe.

24 marca, w rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku krakowskim, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona. Organizatorką uroczystości była tradycyjnie Pani Małgorzata Jarosz. Tym razem pokazano barwną inscenizację, przedstawiającą „w pigułce” życiorys Kościuszki: od dzieciństwa, poprzez naukę w szkole rycerskiej, aż po ostatnie chwile życia. Na szczególne wyróżnienie zasługują znakomite popisy aktorskie, taneczne i wokalne uczniów z klasy IIa. Z okazji tejże akademii wykorzystano po raz pierwszy bogate stroje, wykonane na zamówienie szkoły w pracowni krawieckiej Pani Sylwii Mazur z Tarnowca. Środki na sfinansowanie tej niecodziennej inwestycji pochodziły z projektu edukacyjnego „Mój lepszy start”, w którym gimnazjum aktualnie uczestniczy. Dzięki wykorzystanym kostiumom poszczególne sceny wypadły bardzo widowiskowo i sugestywnie, wspaniale oddając klimat epoki.

Po dawce kultury uczniowie PG w Kościerzycach otrzymali możliwość uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu edukacyjnym – lekcji biologii na żywo. 26 marca szkołę po raz kolejny odwiedzili bowiem przedstawiciele Agencji Impresyjno – Artystycznej „Klaps” z Krakowa, z którą od kilku lat współpracuje Pani Joanna Staroń i to z jej inicjatywy odbywają się takie prezentacje. Tym razem bohaterami spotkania były płazy. Uczennica kl. IIIa Kamila Dobrzańska, dzieląc się swoimi wrażeniami, powiedziała: „ Obejrzenie z bliska ropuchy, drzewołazów o różnych barwach, traszki czy rzekotki drzewnej było niesamowitym doświadczeniem. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym pokazie.” Jej opinia nie jest odosobniona, dlatego lekcje biologii na żywo cieszą się wśród uczniów niezmienną popularnością.

1 kwietnia, tuż przed feriami świątecznymi, uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie pantomimiczne pt. „Jezus i Jego krzyż” zrealizowane przez uczniów kl. IIa pod czujnym okiem Pana Lecha Chamota i Pani Jolanty Sienkiewicz-Kawałko. Pantomima składała się z kilku scen. Pierwsza nawiązywała do wydarzeń ewangelicznych, a mianowicie uzdrowicielskiej działalności Jezusa. Druga pokazywała odrzucenie właściwych symboli religijnych, np. krzyża na rzecz pseudo-wartości. W ostatniej scenie nastąpiło symboliczne zwycięstwo krzyża, prawd głoszonych przez Jezusa. Ukazano ich nieodzowność w codziennym życiu. Na podstawie przedstawionej sztuki można bezsprzecznie stwierdzić, że bez użycia słów również można przekazać wiele cennych wartości, a siła oddziaływania takiego przekazu jest jeszcze większa.

                                                                                               M.Jarosz

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

KONTAKT

Dyrektor Gimnazjum:
Roman Czechowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sekretariat szkoły:
Krystyna Stadnik
tel.: 77 412 68 28;
fax: 77 412 05 62
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny pracy sekretariatu:
poniedziałek - piątek
w godz. 7:00 - 15:00

Konto Rady Rodziców:
Bank Spółdzielczy w Oławie
61 9585 0007 0010 0050 0890 0001

Strona główna Biuletynu Informacji
Publicznej