• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

FESTIWAL KULTURY NAUKI I SPORTU W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W KOŚCIERZYCACH

W dniach 11-15 czerwca 2014 r. w PG im. T. Kościuszki w Kościerzycach odbył się jubileuszowy V Festiwal Kultury, Nauki i Sportu, połączony z dziesięcioleciem Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Pan Dyrektor Roman Czechowski.  Festiwal Kultury, Nauki i Sportu to przede wszystkim promocja szkoły i jej działalności w lokalnym środowisku. Jednak w tym roku pokazano również szeroką paletę możliwości na tle współpracy z innymi szkołami Stowarzyszenia. Udział w festiwalu aktywizuje  społeczność szkolną z terenu całej gminy, a także województwa, umożliwiając prezentację działalności artystycznej, naukowej i sportowej . Jest  to również okazja, by zachęcić do współpracy rodziców, przedstawicieli samorządu. W tym roku patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, a gościem honorowym była Pani Halina Bilik – Opolski Kurator Oświaty.

Program imprezy obejmuje ciekawe przedsięwzięcia, które odbywają się w poszczególnych dniach. Pierwszy dzień festiwalu był dniem „artystycznym”.  To czas przeglądu twórczości artystycznej szkół z terenu gminy, przygotowany i poprowadzony przez panią Jolantę Sienkiewicz-Kawałko. Poszczególne zespoły prezentowały przygotowane przez siebie inscenizacje, popisy muzyczne, taneczne czy też wokalne.  Tego dnia odbyło się również Forum Miłośników Książki pod kierownictwem pani Małgorzaty Jarosz. W tym roku tematem przewodnim spotkania była mitologia grecka. Prym w tej dziedzinie wiodła reprezentacja PSP z Mąkoszyc, która wygrała konkurs i zdobyła nagrodę.  Kolejnym punktem programu pierwszego dnia imprezy był Sejmik Samorządowy prowadzony i zorganizowany przez panie Elżbietę Grucę i Joannę Raczkowską. Uczestniczyły w nim szkoły z Czepielowic, Lubszy, Dobrzynia, Mąkoszyc, Michałowic i Kościerzyc. Tym razem uczniowie,  w formie warsztatów, powiedzieli „ Stop nałogom ”.

Drugi dzień festiwalu był dniem „naukowym”. Tradycyjnie już otworzył go turniej „Uczniowie górą”, w którym dwa zespoły – uczniów i nauczycieli – rywalizowały ze sobą, udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego i jednocześnie pomysłodawcę pana Artura Semeniuka. Tym razem „górą” byli nauczyciele. Pierwszego dnia odbył się również turniej wiedzy dla uczniów ze szkół podstawowych „Omnibus”, którego organizatorem jest Pani Agnieszka Madej-Makowska. W tym roku tytuł „Omnibusa 2014” powędrował do szkoły w Czepielowicach, a zdobył go uczeń Daniel Jaskuła. Kolejnym punktem programu drugiego dnia festiwalu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Mój Mistrz i Ja”. Opiekunem i pomysłodawczynią konkursu była pani Bożena Styrna. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła uczennica z PSP w Czepielowicach Natalia Friedmann, zaś w kategorii gimnazjów uczennica z gimnazjum w Łosiowie. Wernisaż prac konkursowych oraz wręczenie nagród miały miejsce 15.06.2014 podczas koncertu w Szydłowicach.

Nowością tego dnia były zmagania konkursowe pod hasłem: „ Szkiełko i oko ”. Udział w nich wzięły cztery gimnazja ze Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych: PG z Łosiowa, PG z Dobrzenia Wielkiego, PG nr 4 z Opola, PG z Kościerzyc. Uczniowie mieli do dyspozycji cztery sale, w których zmagali się w praktyce z różnymi zadaniami natury przyrodniczej i matematycznej. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z  PG w Kościerzycach: Anna Szrom, Daniel Pawelski, Jakub Nalewaj – uczniowie klasy III a. Nad całością przygotowań czuwał pan Artur Semeniuk.

Trzeci i czwarty dzień festiwalu to Piknik Olimpijski- otwarta impreza dla środowiska - oraz Międzyszkolne Igrzyska Olimpijskie. W ramach Pikniku odbył się otwarty turniej siatkarski oraz otwarty turniej piłki nożnej. Rozgrywki miały miejsce na terenie Orlika w Kościerzycach. Natomiast w Międzyszkolnych Igrzyskach Olimpijskich  wzięło udział aż  9 drużyn – 5 ze szkół podstawowych  z terenu gminy Lubsza oraz 4 drużyny gimnazjalne. Wszystko rozpoczęło się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Był więc apel, wprowadzenie flagi olimpijskiej, hymn olimpijski, defilada narodowych reprezentacji krajów europejskich, zapalenie znicza. Pochód olimpijski uświetnili w tym roku jeźdźcy z Lubieni w strojach ułańskich oraz dwie amazonki, którzy konno poprowadzili defiladę. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Bogusław Gąsiorowski.

Drużyny uczestniczyły w zawodach sportowych, odbywających się równolegle na terenie  obiektów gminnych oraz stadionu brzeskiego. Funkcje sędziów oraz protokolantów pełnili uczniowie oraz absolwenci PG w Kościerzycach. Igrzyska obfitowały w mnogość dyscyplin sportowych, były to m.in. piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka nożna, mecz lekkoatletyczny, tenis stołowy, warcaby, szachy, kometka, ringo. Rozdano wiele dyplomów, pucharów i medali. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny z Czepielowic, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych puchar powędrował do PG w Starych Siołkowicach.

Dni festiwalowe zamknął koncert piosenki w ramach Kościerzyckich Spotkań z Piosenką- „Kraina łagodności”. Koncert był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Lubsza. Uczestnicy brali wcześniej udział w warsztatach muzycznych zorganizowanych w PG w Kościerzycach, a prowadzonych przez nauczycielkę Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu panią Dorotę Hnat. Tegoroczny koncert odbył się w nowej świetlicy wiejskiej w Szydłowicach. W występach wzięło udział 14 wykonawców, a każdy z nich otrzymał upominek. Nie zapomniano również o opiekunach, których obdarowano upominkami i statuetkami. Warto nadmienić, iż koncert był nie tylko strawą dla ducha, ale i ciała. Pan Łukasz Wasilewski ( „Inspiracja – Catering” ) zasponsorował bowiem zimne przekąski, kawę, herbatę oraz czekoladową fontannę z truskawkami. Członkinie koła „ Caritas ”  z oddziału w Kościerzycach zadbały o domowe wypieki, którymi częstowały gości. Zorganizowały również loterię fantową. Nad całością organizacyjną czuwał, podobnie jak w ubiegłym roku, pan Lech Chamot.

Festiwal Kultury Nauki i Sportu był obsługiwany przez uczniów i pracowników gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Powstała bogata dokumentacja imprezy . Szkoła otrzymała ogromne wsparcie zarówno w charakterze finansowym, rzeczowym  jak i organizacyjnym. Wszystkim osobom w jakikolwiek sposób związanym z organizacją imprezy  składamy serdeczne podziękowania. Dyrekcja i pracownicy PG w Kościerzycach  dziękują dyrektorom szkół, nauczycielom oraz uczniom szkół goszczących w czasie festiwalu za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowania. Naszym marzeniem jest, abyśmy  na stałe mogli liczyć na Państwa wsparcie.

M. Jarosz

Dni Nauki, Kultury i Sportu oczami ucznia -

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

KONTAKT

Dyrektor Gimnazjum:
Roman Czechowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sekretariat szkoły:
Krystyna Stadnik
tel.: 77 412 68 28;
fax: 77 412 05 62
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny pracy sekretariatu:
poniedziałek - piątek
w godz. 7:00 - 15:00

Konto Rady Rodziców:
Bank Spółdzielczy w Oławie
61 9585 0007 0010 0050 0890 0001

Strona główna Biuletynu Informacji
Publicznej